Drvo cijene bačvari, a listove i plodove narodna medicina
Autor: Miljenko Županić / Foto: Internet
DUD / MURVA (Morus sp.) – potječe iz središnje i istočne Azije. Raste kao listopadno stablo, a sadi se najčešće kao parkovna vrsta. Brzorastuća je vrsta i daje obilnu drvnu masu u kratko vrijeme. Kod nas su najčešće vrste crni (Morus nigra) i bijeli dud (Morus alba). Prvenstvena gospodarska korist uočena je u proizvodnji svile, budući da se ličinke dudovog svilca prehranjuju lišćem bijelog duda. Drvo duda je zbog svoje kvalitete i žute boje vrlo cijenjeno za izradu bačvi. Vergilije je za dud napisao da je najpametnija biljka, jer zadnja propupa čekajući toplo vrijeme.
Plodovi su vrlo sitne bobice koje zajedno sakupljene s drugim bobicama tvore krupniji valjkasti plod, nalik na malinu. Dozrijevaju u lipnju. Okus plodova je sladak, s vrlo malo kiselina, a nakon berbe moraju se brzo preraditi jer se ne mogu skladištiti. Dobra je medonosna vrsta.
Plodovi duda sadrže slobodne organske kiseline (limunska i jabučna), vitamine C, B, K, A, i E, željezo, kalij, mangan i magnezij, pektine i druge korisne tvari. Posjeduju veliku količinu antioksidansa antocijanina. Bijeli dud ima veliku primjenu u kozmetici. Kora liječi bolesti crijeva, želuca, dispepsiju te pomaže kod trovanja hranom, alkoholom i gljivama. Prah dobiven od kore duda upotrebljava se izvana u obliku melema za brže zarastanje rana, a uvarak od kore pije se protiv povišenog krvnog tlaka. Neki stručnjaci tvrde da dud zaslužuje biti uvršten u super hranu jer sprječava starenje organizma i pomaže u ublažavanju ili liječenju mnogih bolesti.
Dobro je znati …
√ Za dud je vezana i povijesna zanimljivost. Naime, engleski kralj James I. pozvao je 1608. godine stanovnike da u što većoj količini uzgajaju stabla duda radi poboljšavanja proizvodnje svile. Mnogi su se stanovnici odazvali pozivu, no na nesreću, posadili su crni dud, a ne bijeli, čije listove u prehrani koristi dudov svilac.
√ U liječenju se koriste plodovi, listovi i kora.
√ List crnog duda poznati je pučki lijek za snižavanje i regulaciju šećera u krvi pa se često primjenjuje u čajnim mješavinama za dijabetes.
√ Narodni nazivi: murva, morva, crnica, crnčika.
______________________
Izvor:
Županić, Miljenko. (2021.) : Drveće i grmlje jestivih plodova Varaždinske županije. Terra vox / Savez privatnih šumovlasnika Varaždinske županije. Priručnik možete naručiti OVDJE.