Pripravci od trnine čiste krv, a pomažu i kod mršavljenja
Autor: Miljenko Županić / Foto: Arhiva TC
TRNINA (Prunus spinosa L.) -Trnina raste na području Europe, zapadne Azije te sjeverozapadne Afrike. Najčešće raste uz rubove šuma i polja, na zapuštenom zemljištu u živicama i šikarama zajedno s drugim grmljem, većinom u nizinskom i brdskom području. Cvate od kraja ožujka do svibnja.
Plod je okrugla tamnoplava koštunica kiselog i trpkog okusa. Plodovi dozrijevaju od kolovoza, ali mogu ostati na granama sve do proljeća. Beru se u prosincu nakon nekoliko mrazeva. Plodovi se najčešće suše, a od njih se može raditi i brašno. Poznata je ruska rakija ‘ternovka’ i francuski liker ‘prunelle’. Plodovi se mogu korisititi kao izvor prirodne boje za bojenje tkanina u crvenkastu boju koja ispiranjem postaje postojana blijedo plava. Dobra je medonosna biljka.
Ljekoviti dijelovi biljke su kora, korijen, cvjetovi i plodovi. Pripravci od trnine pomažu kod bolesti bubrega i mokraćnog mjehura, a pomažu i kod čišćenja krvi i mršavljenja. Koriste se i za liječenje proljeva i slabokrvnosti te upale sluznice i crijeva. Plodovi sadrže vitamin C, tanin i pektine.
Dobro je znati …
√ U francuskoj kuhinji često koriste ukiseljene trnine umjesto maslina kao dodatak ribljim i mesnim jelima.
√ Narodni nazivi: crni trn, trnjina, trnula, crnotrna prunika, divlja šljiva …
√ Svježi plodovi se prerađuju u pekmeze, sokove, vino, rakiju, ocat i likere.
√ Ljekoviti dijelovi biljke su kora, korijen, cvjetovi i plodovi.
Izvor:
Županić, Miljenko. (2021.) : Drveće i grmlje jestivih plodova Varaždinske županije. Terra vox / Savez privatnih šumovlasnika Varaždinske županije.
Priručnik možete naručiti OVDJE.