Šumarstvo

Projekt: Nacionalna inventura šumskih resursa Republike Hrvatske

Hrvatska ima veliko i vrijedno šumsko bogatstvo

Autor: Miljenko Županić / Foto: hsupš

ZAGREB (15.7.2024.) – Izvoditelji radova na drugoj nacionalnoj inventuri šumskih resursa održali su terenski prikaz i prezentaciju radova za naručitelja i medije. Provođenje Nacionalne inventure šumskih resursa Republike Hrvatske (CRONFI) regulirano je Zakonom o šumama. Prva inventura provedena je prije više od deset godina, a Pravilnik o postupku provođenja Nacionalne inventure šumskih resursa Republike Hrvatske i odobravanju njezinih rezultata propisao je provođenje Nacionalne inventure šumskih resursa kontinuirano svakih deset godina. Inventura stanja šumskih resursa i praćenje stanja šuma navedene su i kao strateške aktivnosti i u Nacionalnoj šumarskoj politici i strategiji kao jedan  od pokazatelja opredjeljenja za izvršenje preuzetih obaveza na međunarodnoj šumarskoj sceni.

Nacionalna inventura šumskih resursa je vrsta inventure šumskih resursa pri kojoj se izmjera i opis kvalitativnih/kvantitativnih elemenata provodi na cijelom teritoriju Republike Hrvatske. Služi kao podloga za dobivanje relevantnih informacija o šumskim resursima, prostornoj raspodjeli i korisnosti te za donošenje i primjenu mjera za unapređenje gospodarenja šumama vezano uz šumarsku politiku i postupak planiranja. Metodologija je međunarodno prihvaćena i standardizirana, a prikupljanje podataka se provodi na trajnim plohama čime se dobiva relevantan uvid u trendove između dviju inventura.

Nacionalna inventura se provodi u svrhu prikupljanja informacija o stanju šuma za potrebe šumarske politike i šumarske operative, ekologije, lovstva, zaštite okoliša, zaštite prirode, drvoprerađivačke industrije te za potrebe državnih i međunarodnih organizacija (za ispunjavanje međunarodnih obaveza izvješćivanja). Također, u okviru II. nacionalne inventure šumskih resursa Republike Hrvatske provest će se i istraživanja za potrebe izvješćivanja o korištenju zemljišta (analizom ortofoto snimaka) odnosno izradit će se matrica zemljišta za područje cijele RH, kao i utvrditi zaliha ugljika u tlu, stelji, humusu te krupnom i sitnom drvnom otpadu u šumama i na šumskom zemljištu.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva posao izrade II. Nacionalne inventure šumskih resursa Republike Hrvatske povjerilo je obrtu “ŠUME”. Riječ je o projektu vrijednom 2,3 milijuna eura s PDV-om. Podizvoditelji na projektu su Salix Plan d.o.o., Auric forest d.o.o. i HTML, obrt za informatiku.

Provedba projekta uz ostale aktivnosti podrazumijeva i terensku izmjera na stalnim plohama postavljenim u sklopu I. nacionalne inventure. Kroz dvije godine provedbe projekta izvođači radova će obilaziti plohe koje se nalaze na cijeloj površini šuma RH.

Nacionalna inventura šuma se u planiranju, pripremi i provedbi terenskog dijela izmjere i procjene šumskih resursa zasniva na jedinstvenoj metodologiji koja je razvijena u sklopu programa Forest Resources Assesement (FRA) unutar FAO organizacije, a s ciljem standardizacije metoda kako bi dobiveni rezultati bili usporedivi s rezultatima inventura u drugim državama. Osnovni ciljevi nacionalne inventure šuma su izmjera i procjena šumskih resursa i stabala izvan šume, kako bi se dobile nove kvalitativne i kvantitativne informacije o stanju, uporabi, gospodarenju i kretanjima šumskih resursa. Rezultati nacionalne inventure pokrivaju veliki opseg biofizičkih i socijalno-gospodarskih varijabli te omogućuju širok i holistički pregled uporabe zemljišta države u cijelosti. Te će se informacije koristiti za planiranje, dizajniranje i primjenu nacionalne te međunacionalnih politika i strategija za trajno korištenje i očuvanje šumskih ekosustava, kao i za razumijevanje odnosa između resursa i korisnika šuma i šumskog drveća.

Prilikom izrade prve nacionalne inventure projektirana je mreža ploha na kojima je vršena izmjera, a na tim istim plohama koje su trajno obilježene sada se izvode ponovna mjerenja te će novi rezultati pokazati i trendove u gospodarenju šumskim resursom. Mjerenja se izvode po cijeloj Hrvatskoj, a provode ih djelatnici odabranih tvrtki. Radovi će se odvijati do kraja 2025. godine jer se na svakoj od 1.932 odabranih točaka mjerenja izvode na maksimalno 4 plohe (ovisno koliko ih je u šumi) pa je prema tome potrebno izmjeriti preko 5.000 ploha. Sve terenske ekipe koje obavljaju mjerenja imaju oznake na vozilima.

Kao primjer navodimo nekoliko izuzetnih rezultata proizašlih iz provedbe prve nacionalne inventure šuma:

– Šume u RH zauzimaju preko 47 posto kopnene površine i u njima raste preko 2,8 milijardi stabala; preko 97 posto naših šuma su prirodnog postanka i u njima nalazimo 94 vrste zavičajnih (autohtonih) vrsta drveća; šume u RH pohranjuju preko 640 milijuna tona ugljika; šume pridonose ekološkoj ravnoteži te očuvanju bioraznolikosti jer pružaju staništa za razne organizme pa između ostalog ima i preko 33 milijuna kubika mrtvog drva od čega su 14 milijuna stojeća suha stabla, a 19 milijuna ležeće drvo; drvna zaliha iznosi preko 550 milijuna kubičnih metara, a svake godine priraste još 11 milijuna od kojih se samo 76 posto posječe pa ukupna drvna zaliha stalno raste.

Oznake:,