Carica Marija Terezija odala joj “priznanje” zbog čuvanja zdravlja djece
Autor: Miljenko Županić / Foto: Ilustracija
OSKORUŠA (Sorbus domestica L.) – Raste na području srednje i južne Europe te jugozapadne Azije i sjeverne Afrike kao listopadno stablo u bjelogoričnim šumama i šikarama. Uzgaja se zbog jestivih plodova i kao ukrasno drvo u vrtovima i parkovima. Vrlo sporo raste. Cvate u svibnju i lipnju. Drvo je dobre kvalitete, tvrdo te se koristilo za izradu kotača i mlinskih kola.
Plodovi su okruglaste kruškice žutozelene, na sunčanoj strani crvenkaste boje, koji dozrijevaju u rujnu i listopadu. Od plodova se rade kompoti, marmelade, vino i rakija. Brašno od sušenih plodova koristilo se za pripremu kruha. U prezrelim plodovima razvija se određen postotak alkohola sorbita pa se fermentacijom i destilacijom proizvode poznati alkoholni napitci („Jerabinovka“ u Rusiji, „Sorbeto“ u Italiji). Značajna je medonosna vrsta.
Ljekoviti dijelovi biljke su plodovi koji predstavljaju zdravo i osvježavajuće voće koje sadrži mnoge minerale i vitamine. Koriste se za regulaciju rada žuči, jetre i živčanog sustava, kao i za jačanje srce.
Dobro je znati …
√ Plodovi su jestivi, no najbolje ih je konzumirati nakon što odstoje i potpuno dozriju.
√ Plodovi imaju antioksidacijska svojstva te jačaju imunološki sustav.
√ Sušeni i mljeveni plodovi koriste se za pripremu ljekovitih čajeva protiv probavnih tegoba i proljeva jer sadrže tanin.
√ Po naputku carice Marije Terezije u svakom je seoskom domaćinstvu trebalo posaditi stablo oskoruše prvenstveno kako bi se spriječila glad te zbog zdravlja djece.
√ Narodni nazivi: domaća oskoruša, oskorušina mukinja, skoruša, skruš
Izvor:
Županić, Miljenko. (2021.) : Drveće i grmlje jestivih plodova Varaždinske županije. Terra vox / Savez udruga privatnih šumovlasnika Varaždinske županije.
Priručnik možete naručiti OVDJE.