Pozitivno djeluje na srce, snižava tlak i kolesterol, poboljšava probavu
Autor: Kristijan Skočibušić / Foto: Arhiva TC
HELJDA / HAJDINA (Fagopyrum esculentum Moench) – Heljda se na području sjeverozapadne Hrvatske uzgaja od davnina. Potječe iz srednje i sjeveroistočne Azije, a prema nekim podacima u ovaj dio Europe donijeli su je Mongoli krajem 14. stoljeća. O uzgoju heljde na širem varaždinskom području govore mnogi podaci unatrag sto i više godina i ona je bila sastavnicom svakodnevne prehrane stanovništva. Nažalost, danas u prehrani nema ulogu koju je nekada imala.
Riječ je o iznimno zdravoj i kvalitetnoj žitarici koja se po nutritivnim svojstvima ubraja u sam vrh. Bogata je visokovrijednim hranjivim sastojcima, ne sadrži gluten. Potvrđeno je njeno pozitivno djelovanje na rad srca, smanjuje krvni tlak, poboljšava probavu, smanjuje kolesterol i dr. Heljda je bogata ugljikohidratima, proteinima, biljnim mastima i mineralnim tvarima. Gastronomija je davno prepoznala njene vrijednosti što potvrđuju i brojna tradicionalna jela za čiju se pripremi koristi heljda.
Vidovečkog gibanika i Kućanskog koščičjaka ne bi bilo da nije heljde. Nema nikakve dvojbe da heljda izravno utječe na kvalitetu mnogih tradicionalnih proizvoda. U kajkavskim krajevima heljda se naziva i hajdina. Mnoga tradicionalna jela u tim krajevima po tome su dobila naziv: hajdini gibanik, hajdina kaša, hajdini žganci i dr.
Dobro je znati …
√ Varaždinska heljda jedna je od najpoznatijih sorti te se nalazi u postupku zaštite zemljopisnog podrijetla na nacionalnoj i europskoj razini.
√ Biljka heljde najčešće ima od tisuću do dvije tisuće cvjetova, najčešće bijele boje s blagim ružičastim nijansama.
√ Heljda, kao usjev, pogodna je za organsku ili ekološku proizvodnju, uglavnom ne traži kemijsku zaštitu protiv bolesti, štetnika i korova.
√ Heljda neravnomjerno dozrijeva i lako se osipa pa proizvođači mogu očekivati i velike gubitke u žetvi.
√ Heljda je sve prisutnija u proizvodnji piva, posebno u proizvodnji bezglutenskog piva.
Izvor:
Bogović, Mara / Bogović, Marija Gabrijela. (2021.) : Agrotehnika proizvodnje čuvane sorte Varaždinske heljde. Varaždin. Monografiju “Varaždinska heljda” možete naručiti OVDJE.