Pomaže u liječenju srčanih bolesti i krvnog tlaka
Autor: Miljenko Županić / Foto: Ilustracija
GLOG (Crataegus sp.) – Vrste iz ovog roda grmova rastu na području Europe, Azije, Sjeverne Amerike te u sjevernoj Africi. Kod nas su najznačajnije vrste bijeli glog (Crataegus monogyna) i crveni glog (Crataegus oxyacantha). Najčešće rastu uz rubove šuma i polja, u nizini i planinama zajedno s drugim grmljem. Cvatu u svibnju i lipnju s time da bijeli glog cvate 15 dana poslije crvenog. Često se koriste kao ukrasne biljke u vrtovima ili za sadnju živica.
Plodovi koji se nazivaju gloginje su crvene mesnate koštunice koje kod bijelog gloga sadrže jednu, a kod crvenog dvije ili tri koštice. Dozrijevaju u rujnu ili listopadu, a beru se nakon prvih mrazeva kada postanu ukusnije. Obje vrste su dobre medonosne biljke.
Glog sadrži aktivne tvari s antioksidativnim djelovanjem, a pripravci se najčešće koriste za liječenje srčanih oboljenja, regulaciju rada srca i krvnog tlaka. Mladi listovi mogu se konzumirati i svježi kao salata. Plodovi obiluju vitaminom C, provitaminom A, voćnim kiselinama, šećerima, pektinom.
Dobro je znati …
√ Legenda kaže da je Kristova kruna od trnja napravljena od grma bijelog gloga.
√ U nekim krajevima svijeta još uvijek vjeruju u vampire protiv kojih je najbolja obrana glogov kolac.√ Ljekoviti dijelovi biljke su mladi listovi, cvijet, plodovi i kora.
√ Narodni nazivi: glogić, glogovac, glogovina, gloginja, medvjeđa hruška.
Izvor:
Županić, Miljenko. (2021.) : Drveće i grmlje jestivih plodova Varaždinske županije. Terra vox / Savez privatnih šumovlasnika Varaždinske županije.
Priručnik možete naručiti OVDJE.