Jestivi šumski plodovi

Divlja trešnja – uzvišena biljka zdravih plodova

Tko treba vitamine, minerale i kiseline, rješenje je u plodu tamnocrvene boje

Autor: Miljenko Županić / Foto: Arhiva TC

DIVLJA TREŠNJA (Prunus avium L.) – Pridolazi u brdskim listopadnim mješovitim šumama kao primiješana vrsta, najviše u Europi, zatim azijskom dijelu Turske, Gruziji, Armeniji, Azerbajdžanu i zemljama na krajnjem sjeverozapadu Afrike (Magreb). Najčešće je u polusjeni, pridolazi po rubovima šuma i na čistinama. Mlade biljke su polazni materijal za stvaranje mnogobrojnih sorti trešnje. Cvate usporedno s listanjem u travnju ili svibnju.

Cvijet trešnje se u Japanu naziva sakura i u sebi objedinjuje brojna simbolička značenja pojmova kao što su život, smrt, hrabrost, tuga, sreća, ženstvenost, odnos prema životu … Svoju osobitu naklonost cvijetu trešnje Japanci izražavaju u brojnim prigodama, ali najistaknutije kroz hanami, običaj promatranja i uživanja u cvijetu trešnje.

Plod je mesnata koštunica sjajne tamnocrvene boje. Dozrijeva u kasno proljeće ili rano ljeto, ovisno o položaju na kojem raste. Plodovi su malobrojni i kiselo-slatkog okusa. Dobra je medonosna vrsta.

Usplođe, odnosno mesnati dio ploda sadrži oko 78 posto vode i 8,5 do 14 posto šećera. Glavni šećeri u usplođu su glukoza i fruktoza, a od organskih kiselina najzastupljenije su jabučna i limunska, slijede jantarna, folna i salicilna kiselina u formi salicil aldehida. Od pigmenata najzastupljeniji su antocijanini (pigmenti zaslužni za crveno obojenje), a prisutan je i karotin (narančasto). Sadrži celulozu, pektine, enzime i dušične tvari. Od vitamina C i B, a od minerala u bogatoj mjeri kalij, zatim kalcij, natrij, magnezij, željezo, bakar i mangan. Sjemenke sadrže amigdalin i encim emulzin, a kora tanine. Listovi vitamin C i znatne količine karotina. U peteljkama ima tanina i tvari diuretičnog djelovanja, flavonoida i kalijevih soli.

 Dobro je znati …

√  Trešnja se u Japanu smatra uzvišenom biljkom.

√  U peteljkama ima tanina i tvari diuretičnog djelovanja, flavonoida i kalijevih soli.

√  Danas se sve više koristi i kao podloga za cijepljenje trešanja i višanja čime se čuva bioraznolikost.

 Kvalitetno crvenkasto-smeđe drvo koristi se za namještaj i izradu glazbala.

√ Narodni nazivi: crna trešnja, ptičarka. 

Izvor:

Županić, Miljenko. (2021.) : Drveće i grmlje jestivih plodova Varaždinske županije. Terra vox / Savez privatnih šumovlasnika Varaždinske županije.

Priručnik možete naručiti OVDJE.

Oznake:, ,